Novinky

Prošetřování ÚOHS ve věci tendru na mýtný systém

29.11.2017

V nedávné době proběhla v médiích zpráva, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s ministerstvem dopravy kvůli miliardovému tendru na provoz elektronického mýtného systému po roce 2019. Úřad tím reaguje na podněty dosavadního správce systému, společnosti Kapsch, a rovněž Nadačního fondu proti korupci podnikatele Karla Janečka.

Výběrové řízení na správu mýtného systému vypsalo ministerstvo dopravy v polovině července letošního roku. Do zakázky za téměř 30 miliard korun se přihlásili čtyři uchazeči. Kromě současného provozovatele společnosti Kapsch to byl slovenský SkyToll, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems.

ÚOHS v této věci vede v souladu se zákonnými pravidly standardní přezkumné řízení, které však má zatím poměrně nestandardní mediální odezvu mezi zadavatelem (ministerstvem dopravy) a ÚOHS. Ministerstvo ve svém tiskovém prohlášení ze dne 16. listopadu 2017 naznačuje nekorektní postup ÚOHS (viz tisková zpráva dostupná zde https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Ministr-dopravy-Dan-Tok-Proverovani-Kapschem-napa). ÚOHS kontroval dne 24. listopadu 2017 tiskovou zprávou, že jeho postup je zcela obvyklý a v mezích zákona (viz zde https://www.uohs.cz/cs/verejne-zakazky/aktuality-z-verejnych-zakazek/2353-k-tiskovemu-prohlaseni-ministerstva-dopravy.html).