Ministerstvo průmyslu a obchodu aktuálně spustilo pilotní provoz tzv. Databáze informačních povinností (dále jen "DIP"), jejímž cílem má být usnadnění orientace podnikatelů v oznamovacích povinnostech, které jsou jim uloženy českými právními předpisy (a to jak zákony, tak předpisy podzákonnými). DIP je přístupná on-line a bezplatně na webové adrese https://dip.gov.cz a je součástí opatření na snižování byrokracie v rámci Podnikatelského balíčku Ministerstva průmyslu a obchodu.
V rámci DIP lze vyhledávat několika způsoby. V první řadě je možné zobrazit veškeré obsažené oznamovací povinnosti stanovené pro podnikající fyzické osoby, právnické osoby nebo všechny podnikatele. V současné době DIP takto obsahuje celkem 1872 záznamů, tj. celkem teoretických 1872 oznamovacích povinností. Ne všechny tyto oznamovací povinnosti se pochopitelně vztahují na všechny podnikatele; v tom, jaké konkrétní oznamovací povinnosti (podle předmětu podnikání, délky podnikání, dalších činností apod.) se jej týkají, se musí již každý podnikatel zorientovat sám.
Kromě toho lze v rámci DIP vyhledávat rovněž po vybraných oblastech (např. daně, živnostenské podnikání, obchodní právo apod.), popř. fulltextovým vyhledavačem.
U každé obsažené oznamovací povinnosti je uvedeno konkrétní znění příslušného paragrafu příslušného zákona, dále např. odhad časové náročnosti splnění oznamovací povinnosti, způsob jejího splnění, frekvence plnění či sankce za její nesplnění.
Nutno přitom zdůraznit, že DIP (ani přes jeho současný obsah čítající 1872 záznamů) nemusí obsahovat veškeré oznamovací povinnosti podnikatelů uložené českými právními předpisy. Jak je uvedeno přímo na webových stránkách DIP, "DIP obsahuje přehled informačních povinností vyplývajících z nejzásadnějších právních předpisů. Je tedy možné, že zde Vámi hledaný právní předpis či povinnost nenaleznete. Pokud vznikne potřeba doplnit další povinnosti, budeme se požadavkem zabývat. Váš námět na doplnění zašlete na e-mail: 1212@mpo.gov.cz". Jakkoli tedy DIP může představovat efektivní výchozí nástroj, jak se zorientovat v mase zákonných oznamovacích povinností, nelze na něj spoléhat plně.
Nadto je provoz DIP v současné době označen jako pilotní. Lze tedy předpokládat, že do budoucna budou dále přibývat další možnosti vyhledávání či jiné funkcionality. Jako vhodný námět na budoucí úpravy DIP se jeví např. jeho zvýšená personalizace, kdy by každý podnikatel dle svých konkrétních poměrů mohl snadno zjistit, které oznamovací povinnosti se vztahují přímo na něj, a které naopak nikoli (popř. které by se na něj mohly vztahovat jen v určitých situacích, např. při doručení výzvy konkrétního úřadu apod.). Při současné podobě DIP (kdy se tedy jedná fakticky o "masu" sebraných oznamovacích povinností) může být totiž zvlášť pro menší podnikatele či laiky v oblasti práva komplikované se v záznamech orientovat (zvláště v situaci, kdy je popis jednotlivých oznamovacích povinností popsán bez plného zákonného kontextu a jazykem zákona, včetně užívání zákonných definic pro stanovení subjektů, kterých se příslušná oznamovací povinnost týká).
Podle tiskové zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu ke spuštění DIP by DIP měla sloužit rovněž jako určitá mapa byrokratické zátěže podnikatelů, pomocí které bude do budoucna možné dále určit, jaké takovéto zátěže eliminovat.
Obecně lze tedy shrnout, že DIP jako nástroj disponuje značným potenciálem usnadnit orientaci podnikatelů v zákonných oznamovacích povinnostech a efektivně řídit celkovou byrokratickou zátěž podnikatelů. To, zda k naplnění tohoto potenciálu také dojde, ovšem závisí především na dalších budoucích úpravách DIP (zejména na jejím přizpůsobení potřebám jednotlivých podnikatelů) a rovněž na tom, zda a jakým způsobem bude zákonodárci naloženo se zjištěními ohledně byrokratické zátěže, která DIP předloží.