Jaké jsou obsahové náležitosti kvalifikované výzvy podle § 114b odst. 1 občanského soudního řádu? Patří k náležitostem takové kvalifikované výzvy (výslovné) odůvodnění toho, proč její vydání vyžaduje povaha věci nebo okolnosti případu? Použijí se závěry o náležitostech kvalifikované výzvy obdobně i pro vydání (odůvodnění) rozsudku pro uznání? Právě tyto otázky řešil Nejvyšší soud České republiky v rozsudku sen. zn. 29 ICdo 136/2023, ze dne 3. 10. 2024.
Podle právního názoru Nejvyššího soudu České republiky k náležitostem kvalifikované výzvy podle § 114b odst. 1 o. s. ř. nepatří odůvodnění toho, proč její vydání vyžaduje povaha věci nebo okolnosti případu.
Obdobně to platí (tam, kde před vydáním rozsudku pro uznání není zapotřebí reagovat na námitku žalovaného, že fikce uznání nároku nenastala, jelikož vydání kvalifikované výzvy nevyžadovala povaha věci ani okolnosti případu) pro odůvodnění rozsudku pro uznání (jehož obsahové náležitosti omezuje § 157 odst. 3 o. s. ř. jen na uvedení předmětu řízení a stručné důvody, pro které rozhodl soud rozsudkem pro uznání). I při takto strukturovaném odůvodnění je závěr o splnění předpokladů pro vydání rozsudku pro uznání (ať již v textu takového odůvodnění formulovaný výslovně nebo prostřednictvím poukazu na příslušná ustanovení občanského soudního řádu dovolující soudu rozhodnout podle uznání) současně závěrem, jímž soud navenek dává najevo, že nenalezl překážky, jež mu brání rozhodnout o věci podle uznání. Neuvede-li soud v rámci odůvodnění rozsudku pro uznání založeného na fikci uznání výslovně ničeho o tom, proč vydání kvalifikované výzvy vyžadovala povaha věci nebo okolnosti případu, pak pro účely odvolacího přezkumu odvolací soud posuzuje, zda povaha věci nebo okolnosti případu dovolující vydání kvalifikované výzvy podle § 114b odst. 1 o. s. ř. plynou ze spisu (podle stavu v době vydání kvalifikované výzvy).