Nejvyšší soud: K projednání návrhu na opravy a odstranění údajů na internetových stránkách je pouze soud, který je příslušný pro rozhodování o celém nároku ve věci náhrady újmy, tedy soud členského státu, v němž je usazen vydavatel poškozujícího obsahu, nebo státu, v němž má poškozená osoba centrum svých zájmů
Nejvyšší soud České republiky se v usnesení sp. zn. 30 Cdo 2808/2021, ze dne 18. 2. 2022 vyjádřil k otázce mezinárodní soudní příslušnosti ve věcech opravy a odstranění údajů na internetových stránkách.
Podle Nejvyššího soudu čl. 7 odst. 2 nařízení Brusel I bis sice dopadá jak na žaloby o náhradu újmy, tak na žaloby na zdržení se jednání, nicméně návrh domáhající se opravy a odstranění údajů na internetových stránkách nelze předložit u soudů každého členského státu, na jehož území jsou informace zveřejněné na internetu přístupné. Vzhledem k všudypřítomné povaze obsahu umístěnému na internetu a k tomu, že rozsah jeho šíření je v zásadě univerzální, je návrh domáhající se opravy a odstranění údajů jediný a nerozdělitelný a může být předložen pouze u soudu, který je příslušný pro rozhodování o celém nároku ve věci náhrady újmy. Takovým soudem je soud členského státu, v němž je usazen vydavatel poškozujícího obsahu, nebo státu, v němž má poškozená osoba centrum svých zájmů.