Evropský soud pro lidská práva v rozsudku velkého senátu ve věci Sanchez proti Francii uvedl, že pokud se politici rozhodnou využívat sociální média pro politické účely a zřídí si na nich veřejně přístupný účet, může z toho pro ně za určitých okolností plynout i trestněprávní odpovědnost v souvislosti s příspěvky přidanými třetími osobami.

Rozsudek velkého senátu Evropského soudu pro lidská práva se týká případu francouzského politika Juliena Sancheze, který si pro účely volební kampaně založil veřejně přístupný profil na Facebooku. V roce 2011 zveřejnil na tomto profilu příspěvek, k němuž pak další osoby přidaly komentáře negativně laděné proti konkrétnímu obyvatelstvu ve Francii. Většina těchto komentářů zůstala na profilu přístupná několik měsíců. Francouzské soudy uznaly politika vinným z trestného činu podněcování k nenávisti, neboť komentáře ze svého účtu neprodleně nesmazal.

Evropský soud pro lidská práva konstatoval, že pokud politik vytvoří veřejné fórum pro výměnu názorů, plynou mu z toho jisté povinnosti, a to zejména zavedení alespoň minimální míry automatického filtrování nebo následného moderování uživatelských komentářů. Jestliže by totiž byl politik zbaven veškeré odpovědnosti za komentáře třetích osob na svém účtu, mohlo by to usnadnit zneužívání dané platformy pro nenávistné projevy, výzvy k násilí, lži a dezinformace.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat. Informace o cookies